Keskiviikko 22.11.2017
NopolaNews 1.0 (2005 - 2012)
Julkaisut
Hae sisällöistä

 
61. Kansalliset Harsunkankaan Hiihdot, tulokset61. Kansalliset Harsunkankaan Hiihdot, tulokset

61. Kansalliset Harsunkankaan Hiihdot, tulokset

17.2.2017 Kyyjärven KyKy r.y. / Esa Kyrönlahti

Viikolla ahkeroitu latupohjien lumetus sai lisäapuja yöllisen sankan lumisateen myötä (n. 10 cm). Jo eilen mainiossa kunnossa olleet ladut, joutui ratamestari Petri Lahtinen ahkeroimaan aamun tunteina uudestaan.
Ladut saivatkin hiihtäjien kiitokset, (TD Esko Nymanin raporttia odotellessa) voidaan sanoa että onnistuneiden kisojen läpivienti ei ainakaan niistä ollut kiinni.
Ilman lämpötila meni jo aamulla plussanpuoellle. Osittain myös kisan aikana sateli hiljalleen lunta.

Ilmoittautuneista 78 hiihtäjästä, lähtövaatteen alle saapui 70 hiihtäjää. Muutamissa sarjoissa ei ollut yhtään hiihtäjää ja useimmisa 1-3. Eniten hiihtäjiä keräsi miesten yleinen 15 km, jossa toisistaan ja itsestään otti mittaa 9 hiihtäjää.

Miesten 15 km matkalla koettiin tiukka sekuntikappailu Henri Jelosen ja Sami Lähdemäen välillä, kisa kääntyi kaksi sekuntia Henrin eduksi.
Naisten 5 km voiton vei Johanna Heinänen, 23 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen Elina Mäkitaloon.

Tulokset alla sarjoittain.

 

61 Kans. Harsunkankaan Hiihdot 19.2 2017

T U L O K S E T 


 

M08 Pojat 8 vuotta 1.2 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Emil Ruokostenpohja      Jämsänkosken Ilves              6.08

 

M10 Pojat 10 vuotta 2.2 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Jani Tytärniemi          Reisjärven Pilke                8.36
  2. Elias Ruokostenpohja     Jämsänkosken Ilves              8.49         0.13
 

 

N10 Tytöt 10 vuotta 2.2 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Elli Sipponen            Jämsänkosken Ilves              9.15
  2. Laura Aho                Reisjärven Pilke               10.12         0.57
  3. Martta Stenman           Uuraisten Urheilijat           11.50         2.35

 

N12 Tytöt 12 vuotta 3.5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Peppi Leppälä            Reisjärven Pilke               11.45
  2. Meea Haikara             Reisjärven Pilke               13.59         2.14
  3. Anniina Nevamäki         Kortesjärven Järvi-Veikot      18.08         6.23

 

N14 Tytöt 14 vuotta 3.5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Lilja Lehtelä            Alajärven Ankkurit             13.06
  2. Kati Vertanen            Saarijärven Pullistus          13.39         0.33
  3. Mimi Nybacka             Vähänkyrön Viesti              14.00         0.54
  4. Jenna Maukonen           Äänekosken Huima               14.42         1.36

 

M14 Pojat 14 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Heikki Lehtelä           Alajärven Ankkurit             18.51
  2. Joonas Tapanila          Ski Jyväskylä                  20.15         1.24

 

NYL Naiset 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Johanna Heinänen         Kuoreveden Kärki               14.24
  2. Elina Mäkitalo           Himangan Urheilijat            14.47         0.23
  3. Merja Rissanen           Joroisten Urheilijat           15.15         0.51
  4. Saara Nikander           Vihdin Viesti                  16.02         1.38
  5. Irina Nousiainen         Keuruun Kisailijat             17.26         3.02
 

 

N20 Naiset 20 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Sanna-Mari Purola        Järviseudun Hiihtoseura        15.59

 

N35 Naiset 35 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Anne Hyytiäinen          Saarijärven Pullistus          16.34

 

N40 Naiset 40 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Eila Jussila             Ski Jyväskylä                  17.19
  2. Mirva Pynnönen           Konneveden Urheilijat          18.21         1.02

 

N18 Naiset 18 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Tuuli Liukkonen          Joutsan Pommi                  15.30
  2. Ronja Linna              Ski Jyväskylä                  15.55         0.25
  3. Elin Björk               IK Falken                      16.13         0.43
  4. Tessa Kuorelahti         Äänekosken Huima               16.23         0.53
  5. Loviisa Kalliokoski      Perhon Kiri                    17.15         1.45
  6. Suvi Hietaharju          Ilmajoen Kisailijat            17.34         2.04

 


 

N16 Naiset 16 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Emilia Sillantaus        Vantaan Hiihtoseura            18.28
  2. Peppiina Holm            Viitasaaren Viesti             19.44         1.16

 

M55 Miehet 55 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Heikki Roimas            Kälviän Tarmo                  14.40
  2. Jari Maunuksela          Urjalan Urheilijat             15.18         0.38
  3. Juhani Seppä             Alajärven Ankkurit             15.41         1.01

 

M60 Miehet 60 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Tapio Nieminen           Virtain Urheilijat             14.50
  2. Jouko Kaukanen           Virtain Urheilijat             15.00         0.10
  3. Pekka Virtakoivu         Lohjan Louhi                   15.05         0.15
  4. Juhani Rissanen          Siilinjärven Hiihtoseura       16.52         2.02
  5. Sune Lind                IK Falken                      16.56         2.06

 

M70 Miehet 70 vuotta 5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Alpo Virtanen            Hyvinkään Hiihtoseura          16.19
  2. Jussi Palonen            Viitasaaren Viesti             18.00         1.41
  3. Aimo Hakulinen           Lohjan Louhi                   18.46         2.27

 

M16 Miehet 16 vuotta 8.5 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 

 

M18 Miehet 18 vuotta 10 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Axel Aurén               IF Åsarna                      27.25
  2. Joonas Leppä             Kuoreveden Kärki               27.28         0.03
  3. Jussi Jussila            Jämin Jänne                    27.40         0.15
  4. Markus Malmberg          Jämsänkosken Ilves             27.53         0.28
  5. Riku Ollikainen          Maaningan Mahti                28.07         0.42
  6. Anton Damlin             IF Femman                      28.12         0.47
  7. Patrik Siekkinen         Jämsänkosken Ilves             28.53         1.28
  8. Ravinder Kohtaniemi      Ykspihlajan Reima              29.19         1.54
 

 


 

M35 Miehet 35 vuotta 10 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Joni Seppä               Keuruun Kisailijat             27.45

 

M40 Miehet 40 vuotta 10 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Tero Viik                Äänekosken Huima               28.53

 

 M45 Miehet 45 vuotta 10 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Keijo Sivill             Uuraisten Urheilijat           31.26

 

M50 Miehet 50 vuotta 10 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Jarkko Kauppinen         Ski Jyväskylä                  28.55
  2. Pekka Ollikainen         Seinäjoen Hiihtoseura          31.16         2.21

 

MYL Miehet 15 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Henri Jelonen            Jämsänkosken Ilves             37.54
  2. Sami Lähdemäki           Saarijärven Pullistus          37.56         0.02
  3. Olli Vertanen            Saarijärven Pullistus          39.27         1.33
  4. Ville Maunuksela         Espoon Hiihtoseura             39.31         1.37
  5. Topi Kuorelahti          Äänekosken Huima               40.32         2.38
  6. Juuso Suortti            Vehkalahden Veikot             40.38         2.44
  7. Henri Kaukanen           Kuoreveden Kärki               41.57         4.03
  8. Tomi Lehtola             Inarin Yritys                  42.34         4.40
  9. Tuomas Huopana           Keuruun Kisailijat             42.38         4.44
 

 

M20 Miehet 20 vuotta 15 km P

 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero
 
  1. Aku Hietaharju           Ilmajoen Kisailijat            44.00
  2. Antero Sillanpää         Rajamäen Kehitys               51.20         7.20