Kyyjärven verkkolehti | joulukuu 2011
EtusivuPääkirjoitusTapahtumatNettiradioNetti-tv1InfoPalauteYritykset ja palvelutIn English

Yhteistyökumppaneille logopaikka. Valitse yrityksellesi sopiva aihealue ja varaa paikkasi heti !

Katso lisäkuvat   

Kirkkovaltuuston joulukokous

20.12.2011 Olavi Vallivaara

Kyyjärven seurakunnan kirkkovaltuusto oli koolla jouluisissa tunnelmissa tiistai-iltana 20.12. Kivirannassa. Joulun sanoma on iloinen - talousnäkymät eivät aivan yhtä iloisia. Työtä tehdään niillä taloudellisilla voimavaroilla, jotka ovat käytettävissä.

Kokouksen aluksi syötiin joulupuuro. Alkuhartauden piti kirkkoherra ja laulettiin kaksi joululaulua Lotta Vallivaaran säestyksellä. Torttukahvit juotiin vielä ennen kokousta. Kokouksen avasi kirkkovaltuuston puheenjohtaja Arvo Ulvo, joka avauspuheenvuorossa puhui joulun merkityksestä, seurakuntatyön tarpeesta nykyihmiselle ja Joulun sanoman muuttumattomuudesta. Kirkkovaltuusto hyväksyi kirkkoneuvoston esityksen vuoden 2012 toiminta-ja talousarvioksi sekä suunnitelmat vuosille 2013-14. Ensi vuoden käyttömenojen loppusumma on 375.633 € (v.2011 377.070 €), vuosikate on miinuksella -12.303 € ja ensi vuoden alijäämä on -26.529 € ( tämän vuoden arvio oli -10.193 €). Alijäämä katetaan edellisten vuosien ylijäämällä.

 Yhteistyötä jatketaan Karstulan seurakunnan kanssa hyväksi koetulla tavalla. Karstula hoitaa taloushallinnon ja virastotyön sekä kirkkoherran lomitukset. Kyyjärven Piha ja kiinteistö hoitaa seurakunnan kiinteistö-,hautausmaa-ja suntiopalvelut. Seurakunnan ilmoituslehdeksi valittiin Torstai-lehti, jonka tarjous oli "ylivertainen". Viispiikkisessä ilmoitellaan tämän vuoden tapaan. Päätettiin hakea Kitke-hankkeeseen Kirkkohallituksen avustusta. Kirkon jäsentietojärjestelmä, "Kirjuri", otetaan ensi vuonna 2012 käyttöön, Kyyjärven seurakunnan osalta hanke on kohta loppuun saatettu. Kirkonkirjat on jo digitoitu ja mikrofilmattu ja metatietojen syöttö on käynnissä. Hanke on toteutettu Karstulan seurakunnan kanssa yhdessä.

Lopuksi todettiin, että seurakuntatyötä tehdään entiseen tapaan. Kirkko pidetään lämpimänä talvella ja jumalanpalvelukset joka sunnuntai. Toivotaan, että seurakuntalaiset pitävät tärkeänä oman itsenäisen seurakunnan työn, osallistuvat jumalanpalveluksiin ja ovat mukana omalla panoksella seurakunnan toiminnassa.