Kyyjärven verkkolehti | syyskuu 2009
EtusivuPääkirjoitusTapahtumatNettiradioNetti-tv1InfoPalauteYritykset ja palvelutIn English

Yhteistyökumppaneille logopaikka. Valitse yrityksellesi sopiva aihealue ja varaa paikkasi heti !

Katso lisäkuvat   

Kyyjärven urut 20 vuotta

6.9.2009 Minna Erkkilä

Kyyjärven kirkkoon hankittiin uudet urut vuonna 1989. Ne ovat soineet kauniisti ja palvelleet seurakuntaa jo kahdenkymmenen vuoden ajan.

Ensi sunnuntaina 13.9. klo 13 juhlistetaan tätä urkujen merkkipäivää urkuri Risto Ainalin soittamalla juhlakonsertilla.

Risto Ainali on syntynyt Himangalla tunnettuun musiikkisukuun. Hän on suorittanut urkujensoiton diplomin v. 1977 ja toiminut pitkään mm. Vetelin kanttorina. Vuodesta 1988 saakka hän on opettanut tulevia kirkkomuusikkoja urkujensoiton lehtorina Oulun konservatoriossa. Ainali tunnetaan myös kuoromiehenä, mm. Toukomettiset -kuoron pitkäaikaisena johtajana.

Konsertissa kuullaan J.S.Bachin, G.F.Händelin, Armas Maasalon, Felix Mendelssohnin ja Eugene Gigoultin urkumusiikki sekä Risto Ainalin omana sävellyksenä muunnelmia Toivo Kuulan koraalista On kaunis synnyinmaamme. Myös yhteislaulua on luvassa.

Kyyjärven kirkon urut ovat 16-äänikertaiset, mekaaniset urut ja ne on rakentanut Urkurakentamo Hans Heinrich Maksamaalta. Niiden dispositio eli äänikertavalikoima - ts. se, millaisia ääniä uruista kuuluu - on Risto Ainalin käsialaa. Näin siis Ainali tulee nyt soittamaan itse suunnittelemiaan urkuja. Hän soitti myöskin urkujen vihkiäiskonsertissa 20 vuotta sitten.

Tervetuloa kuulemaan hyvää urkumusiikkia! Tilaisuuteen on vapaa pääsy.