Kyyjärven verkkolehti | elokuu 2005
EtusivuPääkirjoitusTapahtumatNettiradioNetti-tv1InfoPalauteYritykset ja palvelutIn EnglishBlogit

Yhteistyökumppaneille logopaikka. Valitse yrityksellesi sopiva aihealue ja varaa paikkasi heti !

 

MUISTELLESSA : Oskar Merikanto- konsertti

Maarit Ohranen

Kyyjärveläistä osaamista kuullaan Kyyjärven Kivirannassa ti 23.8.2005 klo 19.00. Anu Savela, sopraano ja Kati Koskinen, piano esittävät yhteiskonserttina Oskar Merikannon sävellyksiä.

Anu Savela valmistui keväällä 2004 musiikkipedagogiksi Savonia-ammattikorkeakoulun musiikki- ja taideakatemiasta pääaineenaan klassinen laulu. Vuodesta 2002 lähtien Anu on tehnyt opetustyötä pohjoisen Keski-Suomen alueella ja opiskelee itsekin Sirkka Haaviston johdolla. Hän on ollut kuorolaisena oopperaproduktioissa Jyväskylässä ja Kuopiossa, mm. W.A. Mozartin Taikahuilussa.

Kati Koskinen aloitti pianonsoiton opintonsa 7-vuotiaana Karstulan kansalaisopistossa. Seuraavana vuonna hän siirtyi Pohjoisen Keski-Suomen musiikkiopistoon. Lukion jälkeen Kati aloitti ammattillisen suuntautumisen pianonsoittoon ja opiskelee nyt Jyväskylän Ammattikorkeakoulun musiikin koulutusohjelmassa kamarimuusikoksi Oleg Manturin johdolla. 

Illan ohjelma on koottu Osakar Merikannon (1868-1924) tuotannosta. Merikananton on yksi Suomen rakastetuimpia säveltäjiä. Säveltämisen ohella hän työskenteli mm. urkurina, pianistina, kapellimestarina, pedagogina ja kriitikkona. Useat hänen säveltämistään kappaleistaan ovat saavuttaneet ikiviheän aseman suomalaisessa musiikissa - jopa siinä määrin, että monia hänen sävellyksistään saatetaan yhä luulla kansansävelmiksi.

Illan aikana kuullaan mm. seuraavat kappaleet:

  • Omenankukat
  • Itkevä huilu
  • Muistellessa
  • Pai, pai paitaressu
  • Oi, muistatko vielä sen virren?