Tapahtuma keräsi paikalle yhteensä 130 osallistujaa – 46 aikuista ja 84 lasta – mikä kertoo hienosti yhteisöllisyyden voimasta ja perinteisten talvitapahtumien vetovoimasta.
Päivän aikana nautittiin reippaasta mäenlaskusta, raikkaasta ulkoilmasta sekä herkullisista tarjoiluista. Nuotion äärellä paistui makkara, tarjolla oli mehua ja tietenkin laskiaispullia, jotka maistuivat erityisen hyviltä talvisen touhun lomassa.
Iloinen puheensorina ja lasten riemu täyttivät mäen, ja yhdessä vietetty hetki toi valoa talveen.
Tapahtumassa oli mukana myös nuorisovaltuusto, joka osallistui aktiivisesti menoon ja oli mukana luomassa hyvää tunnelmaa.
Lämmin kiitos kaikille osallistujille ja järjestelyissä mukana olleille – tällaiset hetket vahvistavat yhteisöä ja jättävät mukavat muistot pitkälle kevääseen.