Pe 15.5.2026 klo 15-18
Kohteena on uusi monikäyttöreitti ja Kotasuon laavu, jonne ohjatut kävelyt lähtevät kahdesta eri pisteestä klo 15.00:
- Lähtöpiste 1. Ähtyrinpurolta - kävelymatka laavulle yhteen suuntaan noin 1.5 km
- Lähtöpiste 2. Piesasentien ja Pietari Brahentien risteys - kävelymatka laavulle yhteen suuntaan noin 400 m
Valitse itsellesi sopivin reitti ja lähde mukaan rauhalliselle, ohjatulle kävelylle. Maasto on helppokulkuista, ja halutessasi voit ottaa kävelysauvat mukaan. Kävelyreitin varrelle on ripustettu Suomen Ladun laatimat "eväitä mielen hyvinvointiin" -taulut.
Kotasuon laavulla on tarjolla pientä purtavaa (mehua ja munkit). Lisäksi luvassa on leikkimielistä kisailua, pika-arvontaa sekä mukavaa yhdessäoloa! Saamme myös kuulla tarinaa reitin rakennusvaiheista.
ps.jos sää sallii laavulla makkaran paistotulet ja nokipannukahvit! Huom. voit ottaa omat makkarat mukaan - nokipannukahvit tulee järjestäjän puolesta, jos ei ole voimassa olevia varoituksia.
Tapahtuma on avoin kaikille. Sään mukainen vaatetus.
Tapahtuma on avoin kaikille. Sään mukainen vaatetus.
Luonto, liike ja mukava yhdessäolo – tervetuloa mukaan!
Järjestäjät: Suomen Latu - Karstulan Seudun Samoilijat, Eläkeliitto Kyyjärvi sekä Kyyjärven KyKy