Suomessa soteuudistus, asioinnin siirtyminen nettiin ja lasten asuminen kaukana aiheuttaa vanheneville ihmisille paljon turvattomuutta. 20% tuotosta käytetään Vanhus- ja lähimmäispalveluliitto Valli ry: etsivään vanhustyöhön. 30 % jää omaan kappeliseurakuntaamme.
50 % tuotosta menee eri katastrofialueille maailmassa. Tänä vuonna esimerkkimaaksi on otettu Nepal. Sielläkin vanhukset tuntevat turvattomuutta, sillä vanhempien huolenpito on lasten ja varsinkin poikien tehtävä. Mitä sitten jos ei olekaan saanut poikia? Ei ihme jos, vanha ihminen tuntee turvattomuutta.
Jos haluat auttaa, varaa vähän käteistä. Antaminen on kuitenkin ihan vapaaehtoista. Saa vapaasti antaa tai olla antamatta.
Kyyjärvellä on aina otettu nuoret kerääjät ystävällisesti vastaan - niin tietenkin nytkin! Muistetaan, että he eivät kerää itselleen vaan niille, jotka ovat heikoimmassa asemassa.